کد مطلب : 91345
همهمه های آخر سال با عطر گل سنبل


گشت و گذاری در بازار گل و گیاه اصفهان؛
همهمه های آخر سال با عطر گل سنبل
برگزاری دوازدهمین جشنواره گل و گیاه تا پایان سال
خبرگزاری ایمنا: بازار گل و گیاه اصفهان این روزها از هیاهوی خاصی برخوردار است، شهروندان در آستانه نوروز برای خرید گل و گیاه به این بازار می آیند، تا باغچه ی خانه های ویلایی یا آپارتمان های شخصی خود را با انواع گل به خصوص یاس و سنبل تزیین کنند و به استقبال سال جدید بروند.


يکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۱:۰۸
صنعت گل از بازار بزرگی برخوردار است چرا که طی دهه های اخیر با رشد مداوم روبه رو بوده است. به نحوی که تنها در ۱۰ سال گذشته این رقم به ۷۰ درصد رسیده و دلیل این رشد، افزایش روزافزون تعداد خریداران گل اعلام شده است. اصفهان یكی از قطب های تولید گل شاخه ای بخصوص گل رز هلندی در كشور می باشد و در حال حاضر نزدیك به ۲۵ درصد گل كشور در نصف جهان تولید می شود.
 
اکنون نزدیك به یك صد تولید كننده گل در اصفهان در مساحتی بیش از ۳۰ هكتار به تولید گل رز، ژربرا، آلستومریا و لیسیانتوس می پردازند كه۸۰ درصد انواع تولید استان را شامل می شود.
این روزها در شهر اصفهان بازار گل و گیاه همدانیان بسیار پر رونق است. با توجه به این که در آستانه سال جدید هستیم اصفهانی ها از دیرباز با گل ارتباط خوبی داشته اند به بهانه سال جدید به بازار گل و گیاه همدانیان رجوع می کنند تا سال جدید با وجود گل در گوشه گوشه کاشانه خود با معنا تر و بار ارزش تر نمایند.


بازار گل و گیاه اصفهان در خیابان همدانیان بزرگترین بازار گلفروشان است که روزانه در آن بیش از ۱میلیون شاخه گل از باغهای شمال کشور، محلات و گلخانه های اطراف اصفهان برای پخش در سراسر کشور عرضه می شود.
بازار گل و گیاه اصفهان با وسعت حدود ۱۷ هزار متر مربع در سال ۸۷ راه اندازی شد که برای بیش از ۱۰۰ تولید کننده و زیر مجموعه آنان اشتغال پایدار ایجاد کرد.
این بازار با هدف ارتقای توانمندی های بخش فضای سبز و حمایت از تولید کنندگان داخلی راه اندازی شده است.
تولید کنندگان گل و گیاه محصولات خود را در بازار گل و گیاه به صورت مستقیم و با کیفیت مناسب عرضه می کنند این در حالی است که قیمت گل در این بازار نسبت به دیگر مراکز شهر ۲۰ تا ۳۰ درصد کمتر می باشد.
اکنون این بازار بستر مناسبی برای رشد بخش خصوصی در تولید گل و گیاهان زینتی است.
بازار گیاهان دارویی اصفهان با مساحت ۴ هزار متر مربع برای اولین بار در کشور و خاورمیانه راه اندازی شده است. 

ساماندهی مبادلات گیاهان دارویی در کشور و فعال کردن ارتباط بین بخش های تولید، فرآوری و تبدیل و بازرگانی گیاهان دارویی از مهم ترین اهداف راه اندازی این بازار می باشد که با سرمایه گذاری حدود ۳۰ میلیارد ریال و استقرار فعال ترین شرکت های کشور در زمینه کشت، تولید، فرآوری و تبدیل شرکت های بازرگانی در سال ۱۳۸۸ آغاز به کار کرد.
وجود یک بازار متمرکز متشکل از مجموعه های تولید کننده و شرکت های تبدیل و فرآوری در کنار شرکت های بازرگانی صادرات و واردات در یک محل که فضای رقابتی مثبت در مبادلات گیاهان دارویی ایجاد کرده است.
اما این روزها دوازدهمين جشنواره گل و گیاه،‌ ماهیان زینتی، مشاغل خانگی و گیاهان دارویی در محل بازار مركزي گل و گياه اصفهان واقع در خيابان همدانيان تا ۲۹ اسفندماه داير است.
اين جشنواره به منظور آشنايي شهروندان با گياهان دارويي، توسعه فرهنگ مصرف گل و گياه و حمايت از توليدكنندگان داخلي در اصفهان برگزار گرديد.
 
به دنبال هماهنگی و ارتباطات با ادارات و دستگاه های مربوط همچون استانداری، اداره کار و امور اجتماعی و سازمان صنایع دستی و میراث فرهنگی، زمینه معرفی فعالیت تولید کنندگان و عرضه محصولاتشان در دوازدهمین جشنواره گل و گیاهان دارویی فراهم شد.
دوازدهمين جشنواره با حضور تولیدکنندگان تا تاریخ ۲۹ اسفندماه همه روزه از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ و ۳۰/۱۳ الی ۲۰ به شهروندان خدمت رساني مي كنند.
سازمان میادین و ساماندهی مشاغل شهری شهرداری اصفهان همواره حامی تولیدات خانگی با کیفیت بالا و قیمت مناسب است و به این منظور مکان های لازم را در اختیار این تولید کنندگان برای عرضه مستقیم محصولاتشان قرار می دهد و در این راستا اطلاع رسانی می نماید.

Share/Save/Bookmark